Barion Pixel

PAPP ÉVA

Lassan, de biztosan a mindennapjaink részévé válik, hogy a boltok polcain megtalálhatóak az alapvető élelmiszerek vegán verziói, legyen szó tejtermékekről vagy felvágottakról. Az első magyar vegán “sonka” manufaktúra mégis küzdeni kényszerül, hogy a szójából készült terméküket a klasszikusan a füstölt sertéscombra használt kifejezéssel illethessék. Miért (nem) lehet vegán a sonka? Utánajártunk.

A Cápák között című üzleti showműsor 2019 óta fut az RTL műsorán, nem kis sikerrel. A vetélkedőben vállalkozók próbálják meggyőzni a tapasztalt befektetőkből álló cápákat, hogy üzleti ötletükben van annyi potenciál, hogy a cápák befektessenek. Aki sikerrel jár, akár több millió forintot is kaphat vállalkozása továbbfejlesztésére, viszont az sem ritka, hogy a befektetők nem látnak fantáziát egy-egy ötletben.
Az viszont relatíve ritkán fordul elő, hogy egy cápa kiakadjon a vállalkozók ötletén: pedig pontosan ez történt idén januárban, amikor a 827Market nevű, vegán “hústermékeket” árusító cég alapítói, Révész Ildikó és Pásku Ferenc álltak a befektetők elé. A páros ahhoz kért volna pénzt, hogy továbbfejlessze vegán sonkabizniszét, ez azonban nem nyerte el az agrármilliomos cápa, Moldován András tetszését.
A befektető nehezményezte, hogy az készítők az alapanyag árának háromszorosáért adnak túl a termékükön és azt is, hogy sonkának nevezik azt, holott a Magyar Élelmiszerkönyvben világosan le van írva, hogy miből készülhet a sonka, márpedig a szója – a 827Market vegán “sonkájának” alapja – nem szerepel a listán.
Ez nem sonka, ez egy szemfényvesztés
– összegezte Moldován.
Bár Révész és Pásku végül üres kézzel távoztak a műsorból, a siker nem maradt el teljesen, a vegán “sonka” biznisz azóta is működik. Viszont Moldován Andrásnak is igaza lett: a sonka megálmodói évek óta járják a bíróságot, mert a jelenleg hatályos magyar irányelvek szerint nem hívhatják a vegán sonkát annak, aminek szeretnék.
Disznóságok vegán módra
A vegán sonkaper főszereplői és a vagán “füstölthús” megálmodói Révész Ildikó és Pásku Ferenc. A házaspár “előző életében” ironikus módon állattenyésztéssel foglalkozott, majd elmondásuk szerint egy megvilágosodás után jutottak el a vegán életmódig: ekkor eladták a marhatelepüket, és teljes mértékben a vegán gasztronómia felé fordultak.
Először éttermet nyitottak, ám ezt a pandémia miatt be kellett zárniuk. Végül az online térben találták meg a piaci rést: klasszikus, magyaros ízvilágú “disznóságokat” – például sonkát, pecsenyezsírt és pörcöt – készítenek növényi alapokból. A termékek ára a cég weboldala szerint 600 és 1600 forint között mozog, ami nem a legolcsóbb, de a vegán élelmiszerek piacán kiugróan drágának sem tekinthető.

827Market termékei semmiképpen sem a legolcsóbbak, de nem tartoznak a vészesen drága vegán árucikkek közé sem.
A problémák ott kezdődtek a vegán finomságokkal, hogy 2021 februárjában a Vas Megyei Kormányhivatal egy névtelen közérdekű bejelentés alapján felszólította a cég tulajdonosait, hogy változtassák meg a “sonka” elnevezését, mert az megtévesztheti a vásárlókat. Révész és Pásku válaszukban egy tavaly év eleji Európai Uniós döntésre hivatkoztak, ami szerint nem lehet megtiltani, hogy a növényi alapú “hús” készítményeket a klasszikus, állatból készült termékekkel hasonló néven illessék.
A hatóság ezt az érvelést el is fogadta, de egy hónappal később a Pest Megyei Kormányhivatal újabb vizsgálatot rendelt el: ők már nem fogadták el a korábbi indoklást. Magyarázatuk szerint az EU-s határozatok nem írhatják felül a magyar jogszabályoka, ezért felszólították a céget arra, hogy fejezze be a törvénysértést.
A vegán sonka megalkotói azonban úgy gondolják, hogy nem tévesztik meg a vásárlókat, hiszen a sonka felett, a csomagoláson jól olvasható, a vegán jelző.
Ítélet nincs, támogatás van
A 827Market vezetői a Pest Megyei Kormányhivatal döntése után sem adták fel a küzdelmet: a bírósághoz fordultak és múlt héten csütörtökön meg is történt az első tárgyalás a Budapest Környéki Törvényszéken, ahol a kormányhivatalt és a céget is egy-egy ügyvéd képviselte.
A tárgyalás különösebb eredmény nélkül zárult, ugyanis a bírónő csak azt állapította meg, hogy a törvényszék nem illetékes a döntéshozatalban, így azt tovább kell vinni a Fővárosi Törvényszék közigazgatási kollégiuma elé. Pásku Ferenc azonban továbbra is pozitívan tekint a jövőbe.

Pásku Ferenc és Révész Ildikó a 827Market tulajdonosai jogi képviselőjükkel, dr. Dávid Zsófiával
Kép: Fuszek Gábor / RAS archívum

“Azt reméljük, hogy a sonka az sonka lehet és minden olyan dolog, ami nem húsból készült, megkapja a megfelelő nevet. Azt gondoljuk, hogy ez nem megtéveszti a fogyasztót, hanem végeredményben helyre teszi a dolgokat. Mi ezt hisszük, ebbe reménykedünk, és ezért küzdünk” – mondta el Pásku Ferenc a Noizz-nak.
A cég tárgyalásának napjára egy kisebb tüntetés is szerveződött a bíróság elé: körülbelül egy tucat vegán aktivista vett részt a megmozduláson.

Pusztai Enikő állatjogi aktivista
Kép: Fuszek Gábor / RAS archívum

A megmozdulás egyik szervezője, Pusztai Enikő úgy gondolja, fontos, hogy minél többen kiálljanak a jó ügy mellett.
“Az hangzott el a vegán sonka ellen, hogy ez a megnevezés megtéveszti a vásárlókat.
Mi úgy gondoljuk, hogy a valódi megtévesztést a húsipar és más, állatokat használó iparágak művelik.
Olyan manipulációs technikákat alkalmaznak, amikkel megtévesztik a vásárlókat: ilyen például, hogy boldog állatok képét rakják a termékeikre, vagy azt mondják, hogy humánus vágással lettek megölve az állatok, ami pedig nem lehetséges, mert mindig erőszakos azoknak az állatoknak a halála, amik nem akarnak meghalni” – magyarázta az aktivista lapunknak.
Pusztai kiemelte: szerinte az ügy mögött nem annyira a sonka elnevezéstana, mint inkább a húsipar áll, amely konkurenciának látja a vegán húspótló termékeket.
Érzik, hogy ez az iparág már leáldozóban van, ezért foggal-körömmel kapaszkodnak amibe csak tudnak
– összegezte.
Bár az élelmiszerkönyvben jelenleg valóban az áll, hogy a sonka csak állati húsból lehet, az ügynek még koránt sincs vége és ha a bíróság a 827Market javára dönt, az egyfajta hullámot indíthat el a vegán élelmiszerek megnevezésében.

0
    0
    Az Ön kosara
    A kosara üresVissza a boltba